Blog

AKZİRVE Challenge: Final Heyecanı..Kazananları Belli Oldu

AKZİRVE Challenge: Final Heyecanı..Kazananları Belli Oldu

İSOFF tarafından Bahçeşehir’de AKZİRVE’nin inşaatı devam eden projesi  Strada’nın arazisinde organize edilen Akzirve Challenge’da, 3 yarışlık maraton, 17 Aralık Pazar günü organize edilen Final yarışı ile sona erdi. Yarışın birincilik kupasını Erkan Birinci kaldırdı.

İlki 17 Eylülde, ikincisi 12 Kasımda koşulan Akzirve Challlenge kupasının son yarışı aynı yerde 17 Aralık Pazar günü koşuldu. Bu final yarışı sonunda yarışçıların sezon içi topladıkları puanlarla 2017 Genel Klasman dereceleri de belirlendi.

Akzirve Challenge’da,  farklı kategorilerde, farklı güçlerdeki 4x4 araçlar ikili kalkışlarla start alıp, iç içe geçecek şekilde hazırlanmış iki parkurda zamana karşı yarışıyorlar. İlk bakışta S3 ve S4 sınıflarında yer alan güçlü araçlarla S1 ve S2 sınıflarındaki daha düşük motor güçlerine sahip araçların bir arada yarışması adil değil gibi duruyorsa da sonuçlara bakıldığında doğru pilotaj ve farklı araçların farklı avantajlarını doğru kullanmanın şansları eşitlediğini görüyoruz.

17 Aralık Pazar günü fırtına ve sağanak yağmur altında koşulan yarışta yarışçılar yoğun balçık kıvamına gelen parkurda zor şartlar altında yarıştılar. Seyirciler de yağmura rağmen yarışçıları yalnız bırakmadılar, şemsiyeler altında desteklerini gösterdiler.

Formasyon turunda AKZİRVE CEO’su İbrahim Maasfeh ve Satış Pazarlama Direktörü İsmail Çakır “0” araçların içinde start alıp parkuru yarış temposunda geçtiler. Ardından İbrahim Maasfeh’in verdiği start ile yarış başladı.

İlk turda 18 araç start aldı. İkili kalkış şeklinde start alan yarışçılar en iyi zamanı yapan ve ikinci tura atlayan ilk 10 içine girmek için mücadele ettiler. Yarışçılardan S1 sınıfında Suzuki Jimny ile yarışan Ali İşeri şanzıman arızası nedeni ile yarışı tamamlayamazken, S4 sınıfında Can Am Maverick X3 XRS Turbo ile yarışan Saim Tekin sol ön rot başı koptuğu için yarış dışı kaldı. Bu turda en iyi zamanı 7:32:03 ile Erkan Birinci yaptı. Can Am Maverick X3 XRS Turbo ile yarışan Erkan Birinci diğer tüm turlarda da en iyi zamanı yakalayarak yarış sonunda da birincilik kupasının sahibi oldu. Bu turda diğer en iyi süreleri 7:41:94 ile S2 sınıfında Suzuki Grand Vitara ile yarışan Berk İşeri ve 7:53:69 ile S1 sınıfında Suzuki Vitara ile yarışan Bülent Karaduman yaptı.

İkinci turda ilk kalkış S3 sınıfında Range Rover ile Bülent Acar ve S4 sınıfında Toyota Hi Lux ile yarışan Devrim Öztürk oldu. İkinci grupta Range Rover ile S3 sınıfında yer alan Aziz Görkan ve De Toro ile S4 sınıfında Kubilay Tüfekçi start aldı. Üçüncü kalkış S1 sınıfından Suzuki Jimny ile Ozan Dağlı ve S3’te yer alan Mitsubishi Pajero ile Kenan Çarpışantürk oldu. Dördüncü grupta S4 sınıfında Can Am ile Ali Doğaner ve S1 sınıfı Suzuki Vitara ile Bülent Karaduman yer aldı. Son olarak bir önceki turda en iyi zamanları yapan iki pilot, da S4 sınıfı Can Am  ile Erkan Birinci ve S1 sınıfı Suzuki Grand Vitara ile Cem Berk İşeri start aldı.

Parkurun yağışla çok kayganlaşmasından ötürü bu turda pilotlar daha temkinli gittiler. Bu turda en iyi zamanı yapan ve Yarı Final turuna çıkmaya hak kazanan 4 pilot belli oldu. Erkan Birinci en iyi zamanı yapıp üst tura atlarken, bir üst tura geçme hakkı kazanan diğer pilotlar Ali Doğaner, Kenan Çarpışantürk, Kubilay Tüfekçi oldu.

*Üçüncü tur Yarı Final turu olarak start aldı. Kenan Çarpışantürk ile Kubilay Tüfekçi ve Erkan Birinci ile Ali Doğaner start aldı. Göz gözü görmeyen yağış altında geçen yarışta en iyi iki derece 2 Can Am pilotunun oldu: Erkan Birinci ve Ali Doğaner. Final Turunda Erkan Birinci ve Ali Doğaner tekrar karşı karşıya geldiler. Hızlı başlayan yarışta ilk turda Ali Doğaner kayış koparınca yarış dışı kaldı. Turu ve yarışı Erkan Birinci ilk sırada tamamlamış oldu.

AKZİRVE Binasında düzenlenen Ödül töreninde yarışçılar kupalarını AKZİRVE yetkilileri elinden aldılar.

AKZİRVE’nin sosyal medya üzerinden düzenlediği bir yarışmada bu yarışın birincisini bilen 3 kişi de AKZİRVE tarafından “En İyi Off Road İzleyicisi” kupası ile ödüllendirildi. Ali Rıza Çelik, Soner Birol ve Aydın Bozoğlan kupalarını AKZİRVE Melis Güldüren’den teslim aldılar.

Üç yarıştan oluşan AKZİRVE Challenge 2017’de Genel Klasmanda ve Sınıflarda ilk üçe giren yarışçılar 2018 Ocak ayında İSOFF’un düzenleyeceği Ödül Töreninde kupalarını alacaklar.

 

AKZİRVE Challenge 3. Yarış sonuçları

 

FİNAL PUAN DURUMU

 

AKZİRVE CHALLANGE FİNAL GÖRÜNTÜLERİ

 

 

 

FOTOĞRAF GALERİSİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ...