Blog

İsoff Challenge 2018 1 Yarış Sonuçları

2018 İSOFF Challenge ilk yarışı 10 Haziran Pazar günü yepyeni bir parkurda yoğun bir seyirci ilgisi ile koşuldu

 

2018 İSOFF Challenge 1. Yarışı 10 Haziran Pazar günü Büyükçekmece’de, Büyükçekmece Belediyesi ve BÜYOFF desteği ile belirlenen yeni parkurda koşuldu. İSOFF ekibi tarafından hız ve off road performansını dengeleyecek şekilde tasarlanan parkur keskin virajlar, arka arkaya bumplar ve hızlanma düzlükleri ile yarışçıların tüm yeteneklerini kullanmalarını sağlarken, izleyicilere de zevkli bir seyir sundu.

 

Sezonun ilk yarışı olarak start alan organizasyonda parkur kadar katılan ekipler de ilgi çekti. Çarpışantürk ailesinden 3 kişi yarışıyordu. Tanınmış off road yarışçısı Kenan Çarpışantürk, ailesinden iki kişiyle daha start aldı. Yine tanınmış yarışçılardan İSOFF Başkanı Erkan Birinci bu kez Can Am aracını oğlu Yağız Birinci’ye teslim etti. İlk kez yarışan Yağız Birinci’ye tecrübeli yarışçı Arman Özdemir co pilotluk yaptı. Birincilik kürsülerinde görmeye alıştığımız Ali Doğaner ise co pilot olarak yanına oğlu Derin Doğaner’i aldı. Yine tecrübeli yarışçılardan Ali Gökhan Yazıcı’nın oğlu Efehan Yazıcı da ilk yarışı için pilot koltuğuna oturdu. Üç genç yarışçı da yarış heyecanını çok çabuk üstlerinden atıp güzel bir yarış çıkardılar.

 

21 ekibin kayıt yaptırdığı yarışta araçları çatlak cam nedeniyle Teknik Kontrolde takılan Murat Öztiryaki –Mert Öztiryaki ekibi ile Yusuf Yıldız – Mehmet Bahadır Yıldız ekibi start alamadılar.

 

Sıralama turlarında en iyi zamanı 02:32 ile SSV sınıfında Can Am X3 ile yarışan Ali Doğaner – Derin Doğaner yaptı. Onu yine aynı araçla Ali Çetin – Özgür Kirelli 02:39 ve S3 sınıfında Nissan 4000 ile yarışan Kenan Çarpışantürk – Harun Çarpışantürk 02:41 ile takip etti. Can Am X3 ile yarışan Yağız Birinci – Arman Özdemir start sırası için koşulan bu turda takla attılar. Araç servis aldıktan sonra yarışa devam edecek duruma geldi. Sıralama turlarında Suzuki 1600 ile yarışan Hicabi Keleş – Handegül Turunç ekibi motor patlatarak yarıştan çekilmek zorunda kaldılar.

 

Toplam 12 tur dönülen ilk etabın sonunda sıralama turlarında en iyi zamanları yapan ekipler aynı kaldı. Doğaner ekibi 21:04 zaman ile en iyi dereceyi kimseye kaptırmayacağını gösterdi. Çetin – Kirelli ekibi 21:56 zamanla onu takip ederken, Çarpışantürk ekibi 23:12 ile ilk üçün içinde yer aldı. İlk etapta en iyi zamanı yapan 16 ekip bir üst tura çıkmaya hak kazandı.

 

10 tur koşulan ikinci etapta toz duman içinde harika bir rekabet izledik. Bu etap sonunda en iyi zamanları yapan 8 ekip bir üst tura çıkmaya hak kazanacakken 8 yarışçı ekip elendi. Bu etapta ilk üç sıra yine değişmedi. Doğaner ekibi, Çetin – Kirelli ekibi, Çarpışantürk ekibi yine en iyi üç zamanı yaptı. Onları S3’de Mitsubishi 3500 ile Ali Gökhan Yazıcı – Alparslan Yüksel, S4’de DeToro ile Kubilay Tüfekçi – Nihat Keskin, SSV’de Can Am X3 ile Yağız Birinci – Arman Özdemir, S2’de Suzuki 2500 ile Oğuz Çetin – Mehmet Batuhan Aksu ve S4’de Toyota 5700 ile Devrim Öztürk – Semih Noyan takip etti. Jeep 4000 ile yarışan Tuncay Akbulut – Uğur Tepe finişe az bir mesafe kala yarışı terk etmek zorunda kaldılar.

 

Son etap, final etabı büyük bir heyecan ve birden bastıran yağmur altında start aldı. Final etabında da ilk üç sıralaması değişmedi. Birinci Doğaner’ler, İkinci Çetin – Kirelli ekibi, üçüncü Çarpışantürk’ler oldu. Genel Klasmanda kupaları Büyükçekmece Belediye Başkanı Yardımcısı Başak Sancar takdim ederken, Sınıf kupalarında Yağız Birinci’nin kupasını babası Erkan Birinci verdi.

 

2018 İSOFF CHALLENGE aynı parkurda 23 Eylülde ve 11 Kasım’da koşulacak yarışlarla devam edecek.

 

 

Yarış sonuçları

Genel Klasman

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç                                        Sınıf

 1. 20           Ali Doğaner – Derin Doğaner                                           Can Am X3                                           SSV
 2. 19          Ali Çetin – Özgür Kirelli                                                     Can Am X3                                           SSV
 3. 9            Kenan Çarpışantürk – Harun Çarpışantürk                      Nissan 4000                                         S3

 

Sınıf Neticeleri

S1

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç

 1. 3              Bülent Karaduman - Salih Çarpışantürk                          Suzuki 1600
 2. 2              Ozan Dağlı – Onur Dinamit                                             Suzuki 1300

 

S2

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç

 1. 6              Oğuz Çetin – Mehmet Batuhan Aksu                               Suzuki 2500
 2. 8              Diren Üykü – Baran Aşkın                                               Suzuki 2700
 3. 4              Serdal Özer – Tamer Akdağ                                            Suzuki 2000

 

S3

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç

 1. 9              Kenan Çarpışantürk – Harun Çarpışantürk                   Nissan 4000
 2. 22            Ali Gökhan Yazıcı – Alparslan Yüksel                           Mitsubishi 3500
 3. 11            Tuncay Akbulut – Uğur Tepe                                         Jeep 4000

 

S4

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç

 1. 17           Kubilay Tüfekçi – Nihat Keskin                                                 DeToro
 2. 16           Devrim Öztürk – Semih Noyan                                                 DeToro

 

SSV

Derece  Kapı       Ekip                                                                                         Araç

 1. 20           Ali Doğaner – Derin Doğaner                                         Can Am X3                                           
 2. 19           Ali Çetin – Özgür Kirelli                                                  Can Am X3
 3. 21           Yağız Birinci – Arman Özdemir                                      Can Am X3