Blog

İSOFF YARIŞ İPTAL YAZISI

TOSFED SPORTİF direktörlüğüne

Federasyon tarafından 06-03-2019 tarihinde açıklanan Dünya Cross Country aday yarışının Transanatolia organizasyon şirketine verilmesini (Kurdu kurulalı üç gün olduğu için kulüp diyemiyoruz) üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunuyoruz.

Bir kaç sene federasyonun tüm uyarılarına rağmen onay ve izin almadan,kimseye aldırış etmeden gayrı resmi yarış organizasyon eden,yarışan insanları madur eden bir anlayış ile beraber hareket eden yeni federasyonu ve başkanını kutlayıp gerçek spor severler olarak yolumuza devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Türkiye de daha Federasyon yok iken kurulmuş İstanbul Off Road kulübü ve yıllardır bu spora hizmet eden saysız off road kulübü varken bu kulüplerin bunca yıllık deneyim ve tecrübesi hiçe sayılarak böylesine büyük bir organizasyonun fikir  alınmadan alel acele kulüpleştirilen ticari bir kuruluşa verilmesi altında çok fazla soru işareti barındırmaktadır.

Kaldı ki,bahsi geçen ticari şirketin bu güne kadar otomobilden ziyade motorsiklet yarıştırdığı ve otomobil katogorisinde Raid sınıfı dışında yarışan araçların altı yedi taneyi geçmediği ve hiç bir uluslar arası Rally yarışmacısının bulunmadığı herkes tarafından bilinmektedir.

Yarışlarda güvenlik kurallarına riayet edilmediği,roll cage olmayan araçların rally katogorisinde yarıştırıldığı,yarış başladıktan sonra ikinci üçüncü gün gelenlerin bile  start aldığı bir oyunun organizatörlerinin tarafınızdan bu büyük organizasyonun üstlenicisi olarak uygun görülmesi şaşkınlık vericidir.

Uzun senelerdir Türkiye de off road sporunun gelişimi için emek ve çaba harcayan, yarış düzenleyen off road kulüplerinin fikirlerinin alınarak ortak bir konsensüs ile TOSFED in gerçekleştirebileceği bir organizasyona ( Bu şekilde olacağı Tosfed tarafından ifade edilmişti) destek verilmesini düşünürken bu şekilde bir karar verilmesinin ne amaca hizmet ettiğini anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Böyle bir Cross country yarışını başkası yapmıyor gibi mesnetsiz ve sığ bir düşünceyi çürütecek bir çok organizasyona imza attığımız ve ne başarı ile gerçekleştirdiğimiz bilinmektedir.

Bu çerçeve de Federasyonun düzenleyeceği beş ayaklı BAJA kupasından İstanbul OFF Road kulübü olarak çekildiğimizi ve Federasyonun organizasyonlarında görev almayacağımızı üzüntü içerisinde belirtmek durumundayız.

İSTANBUL OFF ROAD KULÜBÜ

       YÖNETİM KURULU

Başkan Erkan Birinci                          Başkan yrd.Arda Gürayman             Ali Doğaner         Selehattin toper

Yalçın Türkeli                                       Fatih Eren                             Mutasem Mujahed