Etkinlikler

İsoff üyelerinin ve tüm katılımcıların doğaya yaklaşımı ve doğa ile iç içe olması ile birlikte kendilerine düşen sorumluluklardan biri de doğaya ve bulunduğu çevreye zarar vermemesidir.

Bu amaç doğrultusunda aşağıda yer alan kamp ve konvoy kurallarınının bulunduğu pdf dosyalarında yazılı olan kurallar uygulanacaktır. Kulüp üyeleri ve tüm katılımcılar bu tür kamplar ve etkinlikler sırasında aşağıdaki kurallara göre hareket eder.

Kamp Kuralları Konvoy Kuralları Sezon Takvimi

4x4 Geziler

Off-road yarışları ve gezileri birbirini tamamlayan ama tamamen farklı karakterde 4x4 aktiviteleri. 4x4 gezileri bir haftasonuna sığdırılmış, keyifli aile kampları olarak da organize edilebiliyor, 10 güne kadar uzayabilen uzun soluklu ve hızlı tempolu aktiviteler olarak da planlanabiliyor. Ya da günübirlik farklı zorluklarda geziler de yapıyoruz.

2011 yılında her türden gezi yaptık. İstanbul içinde ve yakınında güzel gezilerimiz ve Trans Anadolu olarak adlandırdığımız uzun ve zorlu bir İç Anadolu parkurumuz oldu.

4x4 oyunlar

İSOFF Türkiye Off-Road Oyunlarını ilk kez 2000 yılında organize etti. Niyetimiz tüm Türkiye hatta yakın sınırlardaki yabancı off-road’severleri, aileleri ile bir araya toplamak, dev bir off-road buluşması organize etmekti. Tarih olarak 29 Ekim’i seçtik.

Aynı yaşam tarzını ve aynı hobiyi paylaşan kişilerin, kamp ateşi başında anılarını ve deneyimlerini de paylaşmasını hayal ettik. Tüm off-road ailesi olarak bir araya toplanacağımız bu buluşmayı Büyük Kamp olarak adlandırdık. Oyunları İstanbul yerine, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelecek off-road’cuları düşünerek daha orta bir noktada, Bolu’da yaptık.

Büyük Kamp’a Off-Road Oyunlarını ilave ettik. Herkesin ailesi ile birlikte katılabileceği, eğlenceli, bol kahkahalı 4x4 oyunlar icat ettik. Mayın tarlası, Körebe, Delikanlı etabı, Saklambaç etapları yaptık. Birlikte yarıştık, birlikte eğlendik.

Seneler içinde katılım yüzlerce 4x4’e ve binlerce off-road’cuya çıktı. Farklı 4x4 kulüpler kendi Off-Road Oyunlarını yapmaya başladılar. Yerler değişti, genel yapı ve tarih değişmedi. Şimdi 29 Ekim’de İSOFF’un başlattığı gelenek sürüyor: Türkiye’de birçok off-road oyunu organize ediliyor.

Ba-Ço

Ba-Ço ya da Baba-Çocuk Kampı, İSOFF’un yasaklı tek aktivitesi. Bu kampa anneler gelemez. (isterlerse babaları ile gelebilirler) Senede bir haftasonu, güzel bir bahar günü, babalar çocuklarını kapıp kampa ve off-road’a götürüyorlar. İSOFF’un 2. off-road’cu nesli, büyüklü küçüklü sayısız çocuk, gün içinde halat çekme, çuval yarışı, futbol turnuvaları, hazine avı gibi sayısız oyunda inanılmaz keyifli bir vakit geçiriyorlar. Üstelik bir dolu kupa da alıyorlar. Makarna sosis partisi de İSOFF tarafından organize ediliyor.

İğneada Ekspedisyonu

İSOFF üyelerinin sene içinde sabırsızlıkla bekledikleri bir diğer organizasyonsa vahşi İğneada Ekspedisyonları. Her sene Aralık ayında, havalar iyice soğuyup parkurlar iyice zorlaşınca, İğneada seferi planlanıyor. İğneada yağmurlar, su baskınları, toprak kaymaları yüzünden her sene değişen ve zorlaşan parkuru ile kulüp üyelerine meydan okuyor. Hazırlıklar aylar öncesinden yapılıyor, araçlar modifiye ediliyor. Çünkü İğneada’ya katılmak için belli donanımlar şart koşuluyor. Yine de giden araçların ancak yarısı lastikleri üzerinde dönebiliyor. Gerisi kamyon sırtında ama yine de muzaffer bir şekilde İstanbul’a dönüyor.